Students Honored at 42nd Annual Academic Awards Ceremony

Connell Dillard won the Spirit of Continuing Education Award.

Connell Dillard won the Spirit of Continuing Education Award.

Jefferson (Philadelphia University + Thomas Jefferson University) – East Falls Campus recognized dozens of talented students at the 42nd Annual Academic Awards Ceremony in the Gallagher Athletic Center on April 21.

Exceptional students received awards from the Office of Student Life, the School of Continuing and Professional Studies, the Kanbar College of Design, Engineering and Commerce, the College of Science, Health and the Liberal Arts, and the College of Architecture and the Built Environment.

STUDENT LIFE
Outstanding Contribution for Student Life
Kathryn Avanzato

Outstanding Contribution to Community Service
Kevin Hart

SCHOOL OF CONTINUING AND PROFESSIONAL STUDIES
Outstanding Student in School of Continuing and Professional Studies
Faith Mebane

Outstanding Occupational Therapy Assistant Award
Gail Napierkowski

Spirit of Continuing Education Award
Connell Dillard

KANBAR COLLEGE OF DESIGN, ENGINEERING AND COMMERCE
School of Business Administration
Delta Sigma Pi Award
Anna Solyarik
Debra Storbrauck

Outstanding Academic Achievement by a Senior in Business Administration
Emily Ward

Professor Horace Townsend Student Award
Isabella Siravo

American Marketing Association Award
Daniel Fooks

PICPA Outstanding Senior Award
James Tunstall

Becker CPA Course Scholarship
Mohammed Khafagy

Jerry Ginsberg Award
Samantha Kong

AAFA Award
Sydney Robinson

Siemens PLM Scholar
Rebecca Brain

George Feldenkreis Scholar
Brandon Edelman

Joel Sternberg Outstanding Fashion Apparel Management Student
Ashley DiBona

School of Design and Engineering
School of Design and Engineering Award for Excellence in Web Design and Development
Arcadia Hewins

School of Design and Engineering Award for Excellence in Graphic Design
Charlotte Rymar

School of Design and Engineering Award for Excellence in Industrial Design
Matthew Selnick

School of Design and Engineering Award for Excellence in Animation and Digital Media
John Ortiz

School of Design and Engineering Award for Excellence in Fashion Design
Lea Paul

School of Design and Engineering Award for Excellence in Textile Design
Nina Nickerson

School of Design and Engineering Award for Excellence in Engineering
Olivia Mermigos

School of Design and Engineering Award for Excellence in Textile Materials Technology
Michael Salera

Phi Psi Award
Anna Petronio

American Association of Textile Chemists and Colorists Award
Devon Willard

Surface Design Association Outstanding Textile Design Student Award
Madeline Halsey

COLLEGE OF SCIENCE, HEATH AND THE LIBERAL ARTS
Academic Achievement Award in Biology
Barbara Suening

Academic Achievement Award in Chemistry/Biochemistry
Sarah J. Bartlett

Academic Achievement Award in Health Sciences
Emily LaVigna

Academic Achievement Award in Psychology/Biopsychology
Kimberly Riordan

Academic Achievement Award in Physician Assistant Program
Claire Domogala

Academic Achievement Award in Premedical Studies
Tanvi Chaudhry

Academic Achievement Award in Communication
Samantha Sandler

Dr. Cundell Premedical Award for Clinical Excellence in Preceptorships
Luke T. Arcona

Academic Achievement Award in Law and Society
Stephen Sean DeBlasio

Academic Achievement Award for Analytical Chemistry
Nicholas A. Parenti

COLLEGE OF ARCHITECTURE AND THE BUILT ENVIRONMENT
STANTEC Academic Achievement Award in Interior Design
Dana Sweeney

Jefferson University Interior Design Excellence Award
Erica Lomando

Academic Achievement Award in Architecture
Erin Urffer

Faculty Design Award
Jeff Sroka

Excellence in Sustainable Design Award
Ambrose Garnett

ASLA Design Excellence in Landscape Architecture
Evan McNaught
Zachary Robertson

Excellence in Photography Award
Marissa Mines

AIA Henry Adams Medal M. ARCH
Yasaman Mahmood Kalayeh

AIA Henry Adams Medal B. ARCH
Kevin King

ARCC King Medal for Excellence in Architectural and Environmental Design Research
Lauren Jester

The Helen McGoldrick Award for Excellence in Historic Preservation
Lauren Dunkle

Olin Prize for Excellence in Landscape Architecture Scholarship and Design
Evan McNaught

Olmsted Award in Landscape Architecture
Evan McNaught

Academic Achievement Award in Construction Management
James Tesoriero

General Building Contractors Association Award in Construction Management
Johna Jones

Balongue Design Academic Achievement Award in Interior Architecture, Graduate Level
Amalia Gonsalves

Academic Achievement Award in Construction Management, Graduate Level
Remya Jayakumar

CABE Award in Nexus Values
Katie Mulholland
Amalia Gonsalves
Stephanie Connelly
Himali Shende
Joseph Cappello

Posted in University Headlines